KOMOZI czyli jaki powinien być cel

Każdy musi mieć jasność co do celów. Należy ustalić obszary obowiązków i określić standardy ich spełniania. Po ustaleniu celów obowiązkiem menedżera jest nieustanne działanie na rzecz wyznaczonych celów, tak aby zostały spełnione. Menedżer nie może się wycofać po wyznaczeniu celów, jego obowiązkiem jest pomaganie w tym aby cele były osiągane.

Proces wyznaczania celów, aby był efektywny i przyniósł pożądane skutki rządzi się kilkoma prawami, które można zapisać w skrócie pod akronimem KOMOZI.

KO – Konkretny i wymierny – musi posiadać konkretny cel, oraz jasność co do sposobu mierzenia efektywności.

– Motywujący – cel musi być motywujący do dawania z siebie jak najwięcej.

– Osiągalny – często cel nieosiągalny mylony jest z celem zbyt odległym. Jeśli cel jest osiągalny ale zbyt odległy wówczas należy wyznaczyć cel pośredni, którego osiągnięcie zmotywuje do osiągania kolejnych, coraz trudniejszych celów. Jeśli cel jest nieodległy i nieosiągalny to nie ma sensu nawet próbować go osiągnąć.

– Znaczący – 80% wyników powinno być osiągane przez 20% działań. Celami powinny być tylko znaczące i istotne elementy pracy.

– Identyfikowalne – cel musi posiadać możliwość mierzenia efektów tak aby była możliwość łapać pracowników na robieniu czegoś dobrze.

Ocena wyników obejmuje trzy etapy:

  • planowanie wyników
  • codzienne szkolenie
  • analiza wyników

Powiązane wpisy:

Bibliografia:
„Jednominutowy menadżer i przywództwo” dr Ken Blanchard

8 Comments

  1. […] KOMOZI czyli jaki powinien być cel – Każdy musi mieć jasność co do celów. Należy ustalić obszary obowiązków i określić standardy ich spełniania. Po ustaleniu celów obowiązkiem menedżera jest nieustanne działanie na rzecz wyznaczonych celów, tak aby zostały spełnione. Menedżer nie może się wycofać po wyznaczeniu celów, jego obowiązkiem jest pomaganie w tym aby cele były osiągane. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s