Dlaczego wizja jest ważna

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to ustalić wspólny cel nadrzędny dla naszego zespołu. Najważniejszą potrzebą każdego z pracowników jest możliwość samorealizacji. Stworzyć wspólny cel nadrzędny – to podstawa.

Należy uzgodnić z zespołem wartości jako wyznaczniki oraz to w jaki sposób będziemy osiągać cel nadrzędny. Wspólny cel nadrzędny określa co uczestnicy zespołu chcą osiągnąć i dlaczego ze sobą współpracują, nadaje znaczenie i sens pracy, wszyscy wiosłują w tym samym kierunku. Zespół musi wyznaczyć zasady (wartości), które będą służyły podczas dokonywania wyborów aby osiągnąć cel nadrzędny.

Cel nadrzędny zawsze zachęca do uzyskiwania wyników.

Weźmy taki przykład: w kamieniołomie na postawione pytanie:

„Dlaczego walisz młotem w ten kamień?”

jeśli uzyskamy odpowiedź:

„Moim zadaniem jest rozłupywanie kamieni, za wykonywanie zadania otrzymuję wypłatę.”

to oznacza, że dany pracownik nie czuje się członkiem zespołu realizującego jakiś ważny nadrzędny cel. Możemy wnioskować, że jego zaangażowanie w pracę jest minimalne przez co nie osiąga nawet połowy swojej potencjalnej wydajności. Zespół posiadający jasno zdefiniowany cel nadrzędny pracuje dużo wydajniej. Na wyżej postawione pytanie otrzymamy wówczas odpowiedź:

„Rozłupuję kamień aby przyczynić się do budowy tej katedry.”

Przykład jest nieco infantylny ale jasno i obrazowo symbolizuje problem gdy zespół nie posiada jasno wyznaczonego celu nadrzędnego. Apeluję z tego miejsca do wszystkich menedżerów aby tego tematu nie traktować pobłażliwie.

Coś więcej o tematyce związanej z poprawnym wyznaczaniem celu oraz metodach jego osiągania można znaleźć tutaj:

  • PERFORM – Zespoły zawsze osiągające swój cel bez wysiłku, w sposób wydajny i kreatywny, oraz zmotywowany do ciągłego rozwoju, to zespoły, które można opisać za pomocą akronimu PERFORM.
  • KOMOZI czyli jaki powinien być cel – Każdy musi mieć jasność co do celów. Należy ustalić obszary obowiązków i określić standardy ich spełniania. Po ustaleniu celów obowiązkiem menedżera jest nieustanne działanie na rzecz wyznaczonych celów, tak aby zostały spełnione. Menedżer nie może się wycofać po wyznaczeniu celów, jego obowiązkiem jest pomaganie w tym aby cele były osiągane.
  • Otwórz przed sobą wspaniałe perspektywy – Jest masa książek na temat samo-motywacji i organizacji swoich zadań w czasie oraz prawdopodobnie w większości z tych książek jest coś wartościowego. Trzeba jednak czytać tylko książki bardzo dobre, bo na dobre brakłoby nam życia. Jestem przekonany, że książka „Zjedz tę żabę” należy do tych najlepszych z grupy bardzo dobrych książek.

Bibliografia:
1. „Jednominutowy menedżer buduje wydajne zespoły” dr Ken Blanchard

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s