Rozmowa telefoniczna

Podczas rekrutowania programisty rozmowa telefoniczna pełni funkcję filtrującą. Jeśli podczas takiej rozmowy nie możemy się dogadać, to jest to wystarczający powód do tego aby już na tym etapie zdecydować, że danej osoby nie zatrudnimy. Przed zaproszeniem kandydata na właściwą rozmowę kwalifikacyjną zwykle dzwonimy do niego, aby się upewnić, że organizacja spotkania nie będzie zwykłą stratą czasu i pieniędzy.

Rozmowa telefoniczna jest tania. W krótkim czasie eliminujemy masę kandydatów, którzy na papierze sprawiali wrażenie na prawdę dobrych.

Rozmowa kwalifikacyjna powinna składać się z trzech etapów.

Pierwszy etap

Zapytanie o dotychczasową karierę oraz o zaprezentowanie swoich największych osiągnięć programistycznych. Tutaj należy wypytać o wszystkie technologie z jakimi kandydat pracował. Należy to robić w sposób bardzo szczegółowy, aż do momentu gdy mamy pewność, że znajomość tematu u tego kandydata jest bardzo duża i że rzeczywiście odgrywał ważną rolę w danym projekcie. Eliminujemy osoby, które powiększają swój wkład w projektach w stosunku do rzeczywistości. Wypytujemy również o aspekty polityczne. Sprawdzamy czy dany pracownik jest osobą, która potrafi wyznaczać nowe trendy, która może wnieść nowe postrzeganie tych samych zagadnień. Poszukujemy osób kreatywnych i pewnych swojej wiedzy.

Drugi etap

Pytanie techniczne. Najlepiej sprawdza się takie: „Jak zaprojektowałbyś strukturę danych lub blok kodu odpowiedzialny za realizację zadania X.” Do tego pytania należy mieć przygotowaną pulę dodatkowych pytań naprowadzających. Po tym jak szybko kandydat dociera do prawidłowego rozwiązania i po ilości dodatkowych pytaniach można określić inteligencję kandydata.

Trzeci etap

Umożliwienie kandydatowi przepytania mnie. Na tym etapie opinia powinna być już wyrobiona na temat kandydata. Ten trzeci etap nie wpływa znacząco na podjętą decyzję. Trzeba jednak, podczas takiej rozmowy zaprezentować własną firmę w jak najlepszym świetle. To jest moment gdzie niezależnie, czy zaprosimy, czy nie, kandydata, do następnego etapu, mamy możliwość puszczenia w świat jak najlepszej opinii na temat naszej firmy.

Pozytywne przejście rozmowy telefonicznej nigdy nie jest warunkiem wystarczającym do przyjęcia bardzo dobrego programisty.

Bibliografia:
1. „Programista poszukiwany” Joel Spolsky

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s