Osiąganie najwyższych tonów & Odnajdywanie świetnych programistów

To czy firma programistyczna osiągnie sukces na rynku zależy od warunków pracy.

Najlepsze warunki pracy,

przyciąga najlepszych programistów,

którzy piszą najlepszy kod,

który przynosi zysk.

Nawet bardzo liczna grupa przeciętnych programistów, niezależnie od czasu jaki poświęci na tworzenie kodu zawsze napisze oprogramowanie, które jest tylko przeciętne podczas gdy zaledwie kilku bardzo dobrych programistów w krótkim czasie jest wstanie napisać bardzo dobre oprogramowanie.


W wielu branżach należy optymalizować funkcję kosztów do jakości. Często zwiększenie jakości powoduje zwiększenie kosztów produkcji, które nie przekładają się wprost proporcjonalnie na wzrost zysków. W firmach programistycznych na ogół nie ma tego typu problemu. Raz napisany kod można sprzedać n-razy bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Według Joela Spolsky pracownicy Creative lub Microsoftu choćby spędzili 10 lat na projektowaniu nigdy nie wpadną na pomysły jakie zaimplementowano w iPod, ponieważ nie mają w swoich szeregach Jonathana Ive.

Dużo bardziej opłacalne jest zainwestowanie w bardzo dobre warunki pracy, które przyciągną do firmy bardzo dobrych programistów, którzy z kolei stworzą coś co jest bardzo dobre i świetnie się sprzeda, niż utrzymywać średnich programistów w przeciętnych warunkach, którzy nigdy nie przysporzą firmie sławy a czasami mogą doprowadzić do ich upadku.

Wśród nawet tysiąca CV skompletowanych na naszym biurku z dużym prawdopodobieństwem nie znajdzie się CV bardzo dobrego programisty. Dobrzy programiści najczęściej nie trafiają na rynek pracy i nie składają podań o pracę. To firmy składają aplikację współpracy z bardzo dobrymi  programistami a nie programiści.

Jeśli mamy dużo szczęścia to taki bardzo dobry programista przeprowadza się do innego miasta – do tego w którym znajduje się nasza firma. Dodatkowo przeprowadzka nie jest związana z poszukiwaniem lepszej pracy. Przyczyna musi być całkowicie niezwiązana z karierą zawodową, jak na przykład przeprowadzka do miasta gdzie mieszka nowo poznana dziewczyna. Wówczas bardzo dobry programista składa CV do wszystkich firm między innymi do naszej.

Jak pozyskać bardzo dobrych pracowników. Sposobów jest kilka.

Wyłuskać ich jeszcze na studiach, wyrabiając sobie znajomości u profesorów, którzy dają nam cynk jeśli zaobserwują osobę, która rokuje na bardzo dobrego programistę. Z puli wielu studentów zarekomendowanych z wielu uczelni, po przeprowadzeniu rozmowy telefonicznej wybieramy maksymalnie dwóch najlepszych, z którymi oferujemy rozmowę kwalifikacyjną w siedzibie naszej firmy.

Zapewniamy tym naszym potencjalnym praktykantom dojazd, nocleg i wyżywienie w jak najwyższym standardzie. Fundujemy przepych nie zachowując żadnego umiaru w tym temacie. Po rozmowach kwalifikacyjnych wybieramy jednego i oferujemy mu dobrze płatną praktykę. Zapewniamy mieszkanie w wysokim standardzie. Podczas praktyk organizujemy wiele imprez podczas których praktykant ma okazję poznać miasto oraz pracowników naszej firmy. Po odbytej praktyce student wraca na studia. Zapewniamy go, że po ich skończeniu ma w naszej firmie zapewnioną pracę bez dodatkowych rozmów i egzaminów.

Tego typu zachowanie nie stosujemy w przypadku osób, które już ukończyły studia. Skoro dany programista ukończył już studia to już powinien mieć zapewnioną pracę. Absolwent, który odbył w naszej firmie praktyki z dużym prawdopodobieństwem wybierze naszą firmę.

Innym sposobem pozyskiwania bardzo dobrych pracowników jest zbudowanie społeczności w obrębie własnej firmy. Jak to zrobić – ciężko powiedzieć. Społeczność tworzy się w obrębie dobrych firm. Firmy takie są znane każdemu programiście. Takie firmy często wyznaczają trendy technologiczne. Często temu zjawisku towarzyszą opowieści o niespotykanie wysokich standardach i wygodach w pracy takich jak stoły do bilarda, masaże, bułki w lodówce, które czekają na programistów gdy rano przyjdą do pracy, itp.

Bardzo dobrzy programiści bardzo często przebywają na określonego typu konferencjach (np. na spotkaniach Krakowskiej Grupy Deweloperów .NET), i uczestniczą w określonego typu projektach open source, a wśród swoich zainteresowań wymieniają określone technologie, plus pracują lub pracowali w określonych firmach.

Bibliografia:

1. „Programista poszukiwany” Joel Spolsky

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s