O blogu

Programowanie && !Programowanie

Wykrzyknik „!” oznacza zaprzeczenie. Podwójny ampersand „&&” to operator, który zwraca wartość „prawda” gdy oba jego argumenty zwracają wartość „prawda”. Więc, w największym skrócie, blog jest podzielony na dwie główne kategorie: o programowaniu oraz o nieprogramowaniu.

Programowanie

Tutaj, w tej kategorii znajdziesz samo mięso. Dużo kodu, testów, wzorców, technik, technologii, narzędzi, języków, frameworków, wydajności, wielowątkowości, skalowalności, itp.

Ogarnij pracę

Wpisy z tej kategorii dotyczą: rekrutacji, przywództwa, produktywności, zarządzania i rozwoju osobistego. Tutaj znajdziesz wpisy o nie programowaniu. Tematyka jest nieco śliska, jednak wpisy są nadal utrzymane w bardzo surowym, technicznym tonie.

Konferencje

Tutaj, w tej kategorii znajdziesz informacje na temat ciekawych przyszłych wydarzeń oraz inicjatyw w naszym świecie programistycznym. Będę tutaj również opisywać mój udziału w konferencjach programistycznych.

Hiperłącze

Czasami jest tak, że znajdę coś ciekawego w Internecie, czym chciałbym się podzielić z innymi. Tutaj, w tej kategorii znajdziesz wpisy z linkami do tych miejsc, takich jak na przykład: blog, artykuł, kurs, nagranie z prelekcji, podcast, krótka wypowiedź, itp.

Dlaczego powstał ten blog?

Wyróżnię cztery podstawowe motywy, choć jest ich o wiele więcej.

Część tekstów powstała z czystej zabawy i eksperymentów – tak dla rozrywki. Programowanie, poznawanie nowych technologi i zdobywanie wiedzy jest dla mnie rozrywką. Czasami jeszcze większą frajdą jest to, że mogę napisać o moich eksperymentach.

Kilka postów powstało kierując się chęcią wyrażenia swojej opinii. Podczas codziennych rozmów, na wszelakiego rodzaju tematy, fizycznie nie jest możliwe porozmawiać, z każdym, z osobna, na każdy z tematów – to trwałoby zbyt długo – nie miałbym czasu na pracę. Napisanie swojej myśli i udostępnienie jej w postaci wpisu na blogu pozwala mi na efektywne wyrażanie siebie, moich przekonań, wiedzy, niewiedzy, uprzedzeń, przemyśleń.

Chęć podzielenia się z innymi moimi notatkami, streszczeniami i przemyśleniami, które wyprodukowałem i nadal produkuję podczas zdobywania doświadczeń zawodowych, realizacji kolejnych projektów, czytania książek, przerabiania kursów oraz uczestnictwa w konferencjach i szkoleniach.

Jest to też mój sposób na utrwalenie w pamięci treści na dłużej niż na kilka dni po jej zdobyciu. Jest motywacją do dogłębnego zrozumienia tematu. Powszechnie wiadomo, że jeśli komuś coś tłumaczysz to skutkiem ubocznym jest to, że sam uczysz się o wiele bardziej efektywnie. Gdzieś słyszałem taką tezę: jeśli nie potrafisz czegoś wytłumaczyć pięcioletniemu dziecku to znaczy, że sam tego dobrze nie rozumiesz.

Post Scriptum

Każdy z postów powstawał w różnych etapach mojego doświadczenia zawodowego. Każdy z postów ma wiele różnych motywów. Każdemu motywowi mógłbym przyporządkować wiele postów. Inaczej mówiąc, mamy tutaj relację wiele do wielu.

Z czasem, pamięć o motywacji na temat konkretnego posta zaciera mi się i pozostają już tylko wpisy. Tak jak ja mam wiele odmiennych motywacji do pisania bloga, przypuszczam, że każdy z was będzie miał wiele odmiennych motywacji do czytania moich wpisów.